Nachádzate sa tu

Hádžete odpadky na zem?

Hádžete odpadky na zem?

Prečítajte si, koľko s nimi bojuje príroda

Realita súčasnej doby... prechádzku prírodou nám zvyčajne kazia pohodené odpadky v podobe papierikov, žuvačiek, plechoviek, použitých pneumatík či igelitových vreciek. Horší však, ako neestetická stránka tejto problematiky, je samotný dopad pohodených odpadkov na planétu.

Často si totižto ľudia neuvedomujú, že to, že vyhodia starú chladničku len tak do poľa, aby nemuseli platiť poplatky na smetisku, bolí prírodu ešte veľmi dlho. Pasuje sa s jednotlivými druhmi nečistôt a boj s niektorými rovno môže aj vzdať. Okrem Zeme trpia aj živočíchy. Môže sa stať, že práve vaša ľahostajnosť prispieva k ubúdaniu zvierat žijúcich vo voľnej prírode.

Po prečítaní tohto blogu si možno mnohí z vás rozmyslia, či na zem odhodia obyčajný cigaretový ohorok...

Od drobností po spotrebiče

Odpadky nás za chvíľu pravdepodobne pohltia. Sú ich plné oceány, smetné koše na uliciach a aby toho nebolo málo, žuvačky sa nám prilepujú na podošvy topánok úplne bežne. Viete, že taká žuvačka sa vo voľnej prírode rozkladá až 5 rokov? Je to tak. Denne ich na zem zahodí toľko ľudí, že ani neradno počítať. Príroda teda má čo robiť...

Žuvačky ale nie sú jediný problém. Na každom kroku možno naraziť na desiatky ohorkov od cigariet. Ani tie nie sú pre prírodu pomocou práve naopak, obrovskou záťažou. Niektoré sa rozkladajú pár mesiacov, iné aj 2 roky.

A čo hliníková plechovka? V tráve vyzerá tak nevinne, poviete si, veď čo sa stane, keď tu jednu odhodím... Ide však o veľmi nebezpečný materiál, ktorého je žiaľ stále viac. Zvieratá sa na ostrých ranách veľmi ľahko porania, veď času naraziť na plechovku majú dosť – rozkladajú sa v prírode dlhých 20 až 100 rokov.

Staré pneumatiky sú v prírode pohodené pomerne často, dokonca často vídame ako sú obrastené machom či inými rastlinami. Je tomu tak preto, že pneumatika je poskladaná z viacerých druhov materiálov a práve táto skutočnosť prírode bráni, aby si s gumou z našich kolies poradila. Verte či nie, ak s ňou nepohnete, bude sa na mieste vo voľnej prírode rozkladať približne 265 rokov. Koľko generácií ju teda zažije?

Postupne sa dostávame k „čerešničke na torte“. Príroda najhoršie znáša plasty, a teda materiál, ktorého je na svete najviac. PET fľaša či igelitové vrecko jednoducho medzi zeleň nepatria. Ide o balenia, ktoré sa musia separovať a následne spracovávať tak, aby nikomu nemohli uškodiť. Príroda sa s takou PET fľašou pasuje ešte dlhých 500 rokov. Niektoré zdroje však uvádzajú, že bandasku z plastu pohodenú v prírode nájdete na mieste až do konca čias, pretože sa vraj nikdy nerozloží.

Ako sme už povedali, rôzne zdroje uvádzajú rôzne údaje o tom, ako dlho sa ktorý druh odpadkov v prírode rozkladá. Aj pri najmenších číslach, ako je niekoľko mesiacov,  sa musíme nad sebou zamyslieť. My pri rannom behu po poľnej ceste stretávame sem-tam aj chladničku pri ceste, a to už bije na poplach! Koľko sa asi rozkladá taký obrovský spotrebič? Nerozloží sa nikdy.

Odhodiť ohorok na zem po vychutnaní si cigaretky je predsa záležitosťou niekoľkých sekúnd, no nie je od nás sebecké, že príroda sa s ním trápi roky?

Každý zdroj uvádza iné čísla, všetky sú však alarmujúce.

 

Team BASSO / mm

 

 

august 28, 2015