You are here

Ako ušetriť elektrinu v domácnosti: 1.časť

Ako ušetriť elektrinu v domácnosti: 1.časť

Poznáme to všetci. Domácnosti máme doslova preplnené elektrickými spotrebičmi a účty za elektrinu ročne stúpajú do astronomických výšin. Snažíme sa aspoň šetriť tým, že vypíname svetlá v miesnostiach, v ktorých sa práve nenachádzame či sa sprchujeme prerušovane alebo celkovo - kratšie. Ale stačí to? BASSO si pre vás pripravil trojdielny seriál, v ktorom vám dá zaujímavé tipy na to, ako ešte možno ušetriť elektrinu v bežnej domácnosti.

Všeobecne platí, že najviac platia za elektrinu tie domácnosti, ktoré využívajú elektrinu aj na ohrev vody a vykurovanie, v tomto prípade sa bavíme až o trojnásobku oproti tým domácnostiam, ktoré využívajú na tieto účely iný zdroj energie. Rozdiel medzi týmito dvomi druhmi domácností sa ale znižuje stále viac, pretože zatepľujeme a domy a byty “prepchávame” spotrebičmi a elektronikou. Taký je ale dnešný trend a ako sa hovorí, pokrok nezastavíme.

Najviac elektriny “žerie” televízor či počítač

Ani vy si neviete varenie predstaviť bez televízneho pozadia? Práve to, že televízor ide u vás nonstop a počítač máte takisto vždy pripravený na použitie pridáva číslice na vašom účte od elektrátrní. Áno, elektronika je tým strašiakom našich peňaženiek a často utrácame zbytočne bez toho, aby sme si to uvedomili. K tomu pračka sučička a svetlá a chytáme sa pri ročnom vyúčtovaní za hlavu. Zasa nedoplatok? Tento graf vám ukáže pomer spotreby elektriny vo vašej domácnosti.

Vidíte to sami… 27% elektronika, varenie 17%, svetlá 16%, chladenička a mraznička 10%, pranie 8%, umývanie riadu 7% a takto to ďalej pokračuje až k ostatným činnostiam bežným v domácnostiach, ktoré až tak elektrinu nežerú, možno preto, že ich nerobíme až tak často.

Všetky tieto čísla možno celkom jednoducho skresať, stačí chcieť a vedieť ako.

Energetické štítky nie sú na okrasu

Začnime energetickými štítkami, ktoré verte či nie, má už každý bežný spotrebič. Prikazuje to totižto zákon a dokonca je v celej Únii rovnaký. Mnohí ľudia ani nevedia, že sa z nich dozvedia mnoho užitočných informácií stačí vedieť, ako sa v nich orientovať. Už v elektro predajni budete vedieť, ktorý sporák vám energie ušetrí viac a ktorý menej. Spotrebiče sú rozdelené do siedmich kategórií - najlepšie a najúspornejšie sú tie označené A+++ a menej úsporné sú s označením D.

Energetický štítok chladničky s mrazničkou obsahuje nasledovné údaje: 1. výrobca, značka 2. model 3. energetická kategória výrobku (A+++, A++, A+, A, B, C, D) 4. údaj o ročnej spotrebe elektriny v kWh/rok 5. objem chladiaceho priestoru 6. objem mraziaceho priestoru 7. hlučnosť v decibeloch 8. číslo európskeho nariadenia.

Už priamo v predajni si tak vďaka ročnej spotrebe elektriny, ktorú vynásobime aktuálnou cenou elektriny vypočítať, aké budú pre nás prevádzkové náklady spotrebiča. Viac o energetických štítkoch TU.

Prvá časť nášho trojdielneho seriálu o tom, ako v domácnosti ušetriť energiu je na konci. V ďalšej časti sa dozviete konkrétne a užitočné tipy a triky o tom, ako ušetriť konkrétne pri varení, chladení, žehlení, praní a podobne. Tretia časť seriálu sa bude venovať úspore pri využívaní resp. nevyužívaní elektroniky. 

 

Team BASSO / mm

 

October 9, 2015