Nachádzate sa tu

BASSO radí: 3. časť

BASSO radí: 3. časť

Ako si vybrať tepelné čerpadlo?

Je menej rozšírené ako solárne panely, no nemenej účinné, šetrné a teší sa stále väčšej popularite... Reč je o tepelnom čerpadle, ktoré vám pri správnom výbere môže ušetriť veľa peňazí. Čo teda také tepelné čerpadlo robí a ako si vybrať? BASSO v tretej časti seriálu „BASSO radí“ zodpovie vaše základné otázky.

Čo je to tepelné čerpadlo z čoho sa skladá a ako funguje?

Tepelné čerpadlá sú prístroje, ktoré dokážu využiť teplo dostupné zo vzduchu, zeme alebo vody. Prirodzene, aj toto teplo je zadarmo, a teda aj tepelné čerpadlo využíva obnoviteľné zdroje energie (OZE). Je maximálne šetrné voči životnému prostrediu a aj keď sa môže zdať, že vstupná investícia do tohto systému je priveľká, treba myslieť na návratnosť, ktorá je sa dostaví pomerne rýchlo. Navyše, aj pri tepelných čerpadlách bude možné čerpať štátne dotácie.


Tepelné čerpadlo sa skladá z (1) kompresora, (2) kondenzátora,
(3) expanzného ventilu, 4) výparníka, (5) soľanky, (6) čerpadla
vykurovacieho okruhu, (7) prepínacieho ventilu a (8) ovládacieho panelu.

zdroj: siea.sk

 

Tepelné čerpadlá fungujú na podobnom princípe ako chladničky, preto sa aj vynález chladenia považuje za míľnik v histórii tepelných čerpadiel. Čerpadlá síce fungujú na podobnom princípe, no namiesto chladu vyrábajú teplo. Ide o uzatvorený okruh -  na jeho jednej strane dochádza k odoberaniu z primárneho zdroja tepla (voda, vzduch, zem), na druhej toto teplo prúdi do vykurovacieho systému alebo za účelom ohrievania vody. Toto všetko sa môže diať vďaka kompresoru, ktorý je akýmsi srdcom tepelného čerpadla. Ten dokáže vyrobiť z 1kWh elektrickej energie až 5 kWh tepelnej energie.

Druhy tepelného čerpadla

Poznáme tri druhy tepelných čerpadiel. Najrozšírenejším je tepelné čerpadlo vzduch/voda, ktoré je nenáročné na údržbu, nepotrebuje veľký pozemok a populárnym je najmä preto, že teplo zo vzduchu je celkom zadarmo. Aj toto čerpadlo sa ďalej delí na kompaktné, splitové či outdoorové podľa umiestnenia oddeleného výparníku a kompaktných jednotiek. Pri kompaktných jednotkách je všetko „pod jednou strechou“ zatiaľ čo pri splitovom je výparník oddelený, umiestnený vonku.  

Ďalším druhom tepelného čerpadla je typ voda/voda. Keďže voda má najvyšší tepelný potenciál dosahujú tieto čerpadlá najlepšie výkony. Tento typ tepelného čerpadla však nie je tak rozšírený, pretože je potrebný dostatočne veľký a kvalitný zdroj vody, a ten nemá každý dom.

Tretím a posledným druhom tepelného čerpadla je typ zem/voda, a ten sa ďalej delí. V tomto prípade je teda možné teplo získať dvojako – pomocou zemných kolektorov, ktoré sa inštalujú do hĺbky 0,8 až 1,5 metra pod zemou a prostredníctvom zemných vrtov. Tie zasa využívajú teplo prúdiace zo stredu Zeme.

Ako si zvoliť správne tepelné čerpadlo?

Vo všeobecnosti ľudia najčastejšie pristupujú ako už bolo povedané k tepelnému čerpadlu vzduch/voda. To má hneď niekoľko výhod, no najväčšou sú nižšia investícia pri samotnej kúpe čerpadla. Na tento druh čerpadla má veľký vplyv vonkajšia teplota, často si musí „dopomáhať“ integrovaným elektrokotlom, no nie sú potrebné žiadne náročné práce v podobe vrtov ako pri ostatných druhov čerpadiel.

Ak však rozmýšľate aj o ďalších dvoch typoch čerpadiel, prípadne sa medzi nimi nemôžete rozhodnúť, musíte si zvoliť svoj primárny zdroj tepla, či to bude voda, zem alebo vzduch. Najlepšie je, ak sa spraví presný výpočet na váš dom.

V prípade, že rozmýšľate o tepelnom čerpadle vzduch/voda, kontaktujte nás. BASSO vám spraví projekt na mieru a cenovú ponuku celkom zadarmo! Pamätajte pritom, že tepelné čerpadlá majú dlhú životnosť asi 15-20 rokov, pričom najcitlivejšou časťou je kompresor. Ten sa po doslúžení vymení a čerpadlo funguje ako nové. Navyše, tepelné čerpadlá sú vďačné na ohrev vody, ktorý predstavuje v domácnostiach jednu z najväčších položiek, čo sa nákladov na bývanie týka. Ide pritom len o malý rozdiel v cene investície, ktorý vie narobiť divy. 

 

Team BASSO / mm

 

Séria BASSO radí:

1.časť: Ako si vybrať slnečný kolektor?
2.časť: Ako si vybrať fotovoltaické panely?
3.časť: Ako si vybrať tepelné čerpadlo?

september 18, 2015