Nachádzate sa tu

BASSO radí: 2. časť

BASSO radí: 2. časť

Ako si vybrať fotovoltaické panely?

Fotovoltaika (FV) nie je v súčasnosti žiadnym novým pojmom. Ide zjednodušene o premenu slnečnej energie na elektrickú. Určite ste si už všimli fotovoltaické panely na strechách mnohých rodinných domov, vyzerá to asi takto:

Otázkou teda zostáva, prečo tieto panely ľudia na domoch majú, prečo sa do nich oplatí investovať a ako si ich vybrať? Naša spoločnosť vám v druhej časti seriálu „BASSO radí“ na všetky tieto otázky odpovie, aby ste sa vedeli ľahšie rozhodnúť, ktorá forma Obnoviteľných zdrojov energie (OZE) sa hodí najviac práve pre vašu domácnosť. Je na to najvyšší čas, dotácie sú predsa doslova za rohom.

Z čoho sa skladá fotovoltaický panel?

Fotovoltaický panel je výsledkom spojenia množstva fotovoltaických článkov alebo inak povedané – fotodiód. Samotný panel umiestnený na strechách domov sa skladá z:


*EVA (ethylene-vinyl acetate) - vrstva oddeľujúca tvrdé sklo od krehkých kremíkových článkov

Druhy fotovoltaických panelov

Poznáme dve základné skupiny FV panelov.

  • Kryštalické panely sú najrozšírenejšou formou. Kryštalické články sú v tomto prípade vytvorené na tenkých doskách polovodičového materiálu -  zväčša na kryštalickom kremíku. Kryštalické panely sú spravidla účinnejšie ako tenkovrstvové panely, dosahujú účinnosť 15 až 20 percent.
  • Tenkovrstvové panely sú menej rozšírenou formou FV panelov, no v súčanosti už špičkové modely dosahujú podobnú účinnosť ako priemerné kryštalické panely. Tenkovrstvové články sú nanesené priamo na sklo alebo inú podložku, v tom sa líšia od kryštalických panelov.

Ako to funguje?

Ako už bolo povedané, fotovoltaické panely zachytávajú slnečné žiarenie a premieňajú na elektrickú energiu, robia tak pomocou priamej premeny slnečného žiarenia a ide o jednosmerný tok prúdu. Panely pritom využívajú fotoelektrický jav na veľkoplošných polovodičových fotodiódach (fotovoltaických paneloch). Sú umiestnené na streche rodinných či bytových domov prípadne firiem, pohlcujú energiu zo slnka a človek ju môže jednoducho využiť na chod domácnosti.


1. Jednotlivé fotovoltaické články sú pospájané do panelov. Tie menia slnečné žiarenie na jednosmerný elektrický prúd. 
2. Menič elektrického prúdu mení jednosmerný prúd na striedavý, ktorý je bežne používaný v domácnostiach.
3. Elektromer meria množstvo vyrobenej elektrickej energie. Ak je jej prebytok, tak ju odvádza do distribučnej siete.
A naopak ak je jej nedostatok, tak zo siete odoberá. 

Výhody fotovoltaických panelov

Keďže fotovoltaické panely sú jednou z foriem využitia OZE, prvým plusom je, že ich využívaním šetríte prírodu. Investícia vložená do tohto druhu systému výroby energie sa ale oplatí aj vám. FV panely majú dlhú životnosť a fungujú v podstate od svitu do súmraku neustále po celý rok. Nemusíte sa o ne nijako špeciálne starať a vydržia desiatky rokov, približne 25 až 30. Okrem toho na ne čoskoro dostanete štátne dotácie v závislosti od systému, ktorý si vyberiete – v každom prípade niečo na inštalácii ušetríte. Viac o dotáciách sa dočítate v našom článku. Najväčšou výhodou FV panelov sú úspory, ktoré vám prinesú. Náklady na elektrickú energiu vo vašom dome sa podstatne znížia.

Čo je to fotovoltaická elektráreň?

Ide jednoducho o označenie fotovoltaického systému na vašej streche.

Oplatí sa mi to?

Odpoveď je jednoduchá – oplatí. Fotovoltaická elektráreň sa vo veľkom využíva na výrobu elektrickej energie, ale aj na ohrev teplej vody, ktorý v domácnosti predstavuje jeden z najväčších výdavkov spolu s vykurovaním. Samotnú úsporu ovplyvňujú viaceré faktory, ktoré treba brať v úvahu pri tvorbe návrhu. O tento proces sa postaráme za vás. Stačí keď nám napíšete správu. Návratnosť sa za posledné roky výrazne znížila a spolu s dotáciou od štátu sa naozaj oplatí do OZE investovať.

Kontaktujte nás a my vám pripravíme konkrétny návrh pre váš domov celkom ZDARMA.

 

Team BASSO / mm

 

Séria BASSO radí:

1.časť: Ako si vybrať slnečný kolektor?
2.časť: Ako si vybrať fotovoltaické panely?
3.časť: Ako si vybrať tepelné čerpadlo? 

september 10, 2015