Nachádzate sa tu

BASSO radí: 1.časť

BASSO radí: 1.časť

Ako si vybrať slnečný kolektor?

Uvažujete nad investíciou do obnoviteľných zdrojov energie (OZE), no neviete, kde začať? BASSO vám vo viacdielnom seriáli poskytne viaceré užitočné rady. Po prečítaní jednotlivých príspevkov budete vedieť základné informácie o jednotlivých formách OZE a či sú vhodné práve pre vás a ako si vybrať ten správny. V súčasnosti ide o veľmi aktuálnu tému, pretože štátne dotácie boli schválené a čoskoro sa o ne budete môcť hlásiť aj vy.

Začneme so solárnymi kolektormi, pre ktoré sú na Slovensku veľmi dobré podmienky. Celková doba slnečného svitu v našej oblasti sa pohybuje cca. od 1200 do 2000 hodín ročne, samozrejme v závislosti od počasia. Po celý tento čas môže solárny kolektor vyrábať energiu práve pre vašu domácnosť, a to aj keď je zamračené.

Z čoho sa skladá solárny systém?

 

1 slnečné kolektory; 2 zásobník s výmenníkom tepla; 3 expanzná nádrž; 4 obehové čerpadlo; 5 regulácia; 6 kotol
                                                                                          zdroj: siea.sk

 

Ako to funguje?

Slnečné žiarenie dopadajúce na absorbér kolektora sa mení na teplo, ktoré sa akumuluje a odovzdáva teplonosnej kvapaline prúdiacej v nerezovom absorbéri kolektora. Naakumulovaná energia je prostredníctvom teplonosného média odovzdávaná zohrievanej vode vo výmenníku. Expanzná nádrž udržiava rovnomerný tlak a vyrovnáva zmeny objemu kvapaliny. Automatickú prevádzku zabezpečuje elektronické ovládanie, ktoré vypína a zapína obehové čerpadlo. Počas zamračených dní dohrieva vodu elektrické vyhrievacie teleso, kotol alebo iný zdroj tepla.

Ako ich možno využiť?

Solárny systém na vašej streche môže reálne pokryť 40 až 60 percent ročnej potreby ohrevu teplej vody. Čo sa týka vykurovania, solárne systémy môžu pokryť 15 až 30 percent ročnej spotreby budovy, je však potrebná podstatne väčšia plocha pre solárne kolektory. Solárne kolektory vám môžu poslúžiť aj na výhrev vody v bazéne priamym systémom či nepriamym. Treba si ale uvedomiť, že solárne kolektory sú skôr doplnkovým zdrojom energie k elektrine či k zemnému plynu.

Druhy kolektorov

  • Ploché kolektory sa najčastejšie používajú na ohrev teplej vody v domácnostiach. Dosahujú vysoké výkony v lete a majú dlhšiu životnosť.

1 plášť kolektora konštruovaný väčšinou v podobe hliníkovej vane; 2 tepelná izolácia z minerálnej vlny; 3 zberné medené potrubie teplonosnej kvapaliny; 4 absorbér vyrobený z medeného alebo hliníkového plechu so solárnym lakom alebo selektívnou povrchovou vrstvou; 5 sklenený kryt znižuje straty tepla a zároveň umožňuje prestup slnečného žiarenia
zdroj: siea.sk

  • Trubicové kolektory sú takmer rovnomerne účinné až na zimné mesiace, kedy môže dôjsť k zamŕzaniu snehu medzi trubicami čo vedie k znižovaniu výkonu. Tieto kolektory sú však odolné voči vetru či prehriatiu.

1 sklenená trubica s vákuom; 2 tepelná trubica „Heat Pipe“; 3 absorbér; 4 výmenník tepla (kondenzátor); 5 zberná medená rúrka teplonosnej kvapaliny; 6 tepelná izolácia
zdroj: siea.sk

  • Vákuové kolektory sú účinnejšie v oblastiach, kde dopadá menej slnečného žiarenia a okrem toho vákuum predchádza únikom tepla. Môžu byť konštruované ako ploché kolektory, no najčastejšie ich uvidíte vo forme trubíc.

Oplatí sa mi to?

Určite sa pri rozhodovaní sa o investícii do solárneho systému pýtate, či sa vám takýto krok oplatí. Je potreba zvážiť hneď niekoľko faktorov, mnoho z nich závisí aj od ceny solárneho systému, ktorý si vyberiete. Do úvahy zoberte životnosť celého systému (v priemere 25-30 rokov), cenu investície (spolu s inštaláciou), prevádzkové náklady (bývajú minimálne) a v neposlednom rade úsporu financií, ktorú vám inštalácia prinesie.

Ak vás tento článok zaujal a chcete vedieť či sa vám slnečné kolektory oplatia, ozvite sa nám. Radi vám pripravíme ponuku a odpovieme na všetky vaše otázky.

 

Team BASSO / mm

 

zdroj: siea.sk

 

Séria BASSO radí:

1.časť: Ako si vybrať slnečný kolektor?
2.časť: Ako si vybrať fotovoltaické panely?
3.časť: Ako si vybrať tepelné čerpadlo?

 

september 3, 2015