Nachádzate sa tu

Ako ušetriť elektrinu v domácnosti: 3.časť

Ako ušetriť elektrinu v domácnosti: 3.časť

Šetriť, šetriť a opäť len šetriť... Toto slovo počujeme v dnešnej dobe z každej strany. Tínedžerov naháňajú rodičia, aby po sebe zhasínali svetlo, rodičov zasa ich rodičia, aby nemíňali toľko vody a zatvárali za sebou dvere. Áno, je to realita bežných dní, a preto je dôležité vedieť niečo aj o tom, ako šetriť pri každodenných činnostiach, a to len malým pričinením sa.

prvej časti seriálu „Ako ušetriť elektrinu v domácnosti“, ste sa dočítali vo všeobecnosti o tom, ktoré spotrebiče a činnosti nám zdvíhajú účty za elektrinu najviac. Domácim prácam ako je varenie, vysávanie či pranie sa ale skrátka nevyhneme. Práve preto vznikla aj druhá časť seriálu o tom, ako možno ušetriť práve pri týchto pre život nevyhnutných činnostiach v domácnosti. Dozvedeli sme sa, že stačí, keď chladničku správne umiestnime či pri varení použijeme pokrievku na hrniec a už šetríme naše peniažky.

Faktom ale zostáva, že najväčším požieračom elektriny v každej modernej domácnosti je elektronika a osvetlenie. Dá sa nejako šetriť aj pri používaní televízie či počítača? Dá! Čítajte ďalej a dozviete sa viac aj o tejto problematike.

Večná dilema: Plazma či LCD?

Klasické CRT televízory sa stávajú v súčasnosti pomaly dávnou históriou. Takmer úplne ich nahradili veľkoplošné obrazovky. Prečo sme staré dobré CRT-éčka vymenili za plazmy či LCD-čka? Najmä pre kvalitu ich obrazu, ktorá je výrazne lepšia. CRT televízory však šetrili energiu, čo sa o veľkoplošných televíziách povedať nedá. Môžete si iba zvoliť menšie zlo v podobe LCD televízie, ktorá spotrebuje asi o 25 – 30% menej elektriny ako plazmová TV. Samozrejme, niektorí užívatelia na plazmový televízor dopustiť nedajú, musia však vtedy počítať s vyšším účtom za elektrinu.

Pozor na hry

Aj počítače sú tŕňom v oku u šetrných ľudí. Platí zásada, že pevné počítače sú ozajstnými požieračmi elektriny, lepšie je v tomto prípade zainvestovať do notebooku, ktorý spotrebuje elektriny oveľa menej. Samozrejme, ak vaša práca či koníčky vyžadujú pevnú počítačovú súpravu, nedá sa nič robiť. Môžete si zakúpiť šetrnejší LCD monitor, ktorý vám môže ušetriť až 70%. Koľko elektriny používaním počítača spotrebúvate závisí aj od toho, čo na ňom robíte. Surfovanie či editovanie textov nie je tak náročné, ako napríklad hranie hier, tak pozor aj na tento aspekt.

Keď elektronika „spí“ a stále žerie

Mysleli ste si, že pohotovostný režim vašich spotrebičov je dobrá vec? Nuž, je pravdou, že váš televízor či počítač je tak vždy pripravený na používanie. Pravdepodobne však neviete, že sa môže ľahko stať aj to, že denne zaplatíte viac za to, že je vaša televízia vypnutá ako za to, že ju reálne pozeráte.

Kedy je vaša elektronika v stand-by režime? Keď napríklad televíziu alebo DVD prehrávač vypnete klasicky červeným tlačidlom na ovládači a nevypnete ho „na tvrdo“ aj zo zásuvky. Môže tak dôjsť k tomu, že hodina pozerania televízie vás stojí menej ako celý deň je nepozerania, keď je v pohotovostnom režime. Ešte horšie to je pri DVD prehrávačoch, ktoré zväčša zapíname ešte zriedkavejšie ako TV. Zväčša tak požierajú energiu celé dni v stand-by režime. V tomto prípade sa nám naozaj oplatí obetovať pár minúť a vystrčiť ho zo zásuvky.

Dobrým pomocníkom sú v tomto prípade predlžovacie šnúry s vypínačom. Pomocou jedného tlačidla tak môžete odstaviť od elektriny všetky do nej zapojené spotrebiče. Ideálne to je spraviť napríklad pred spaním, či pred odchodom z domu, pričom nemusíte pracne vysúvať každý jeden spotrebič po jednom.

Už máte žiarivky či LED-ky?

Aj svietiť sa dá ekologicky a navyše ekonomicky. Pred tromi rokmi Európska únia zrušila predaj klasických 60-wattoviek, a preto nám čoskoro nezostane iná možnosť, ako prejsť na energeticky úsporné svetelné zdroje ako sú žiarivky či LED žiarovky (ak ste tak ešte samozrejme neurobili). Faktom je, že drvivá väčšina elektriny, ktorú spotrebováva klasická žiarovka, sa premení na teplo a nie na svetlo, a to 90 až 95% z nej. Trocha plytvanie, nemyslíte?

Kvalitná úsporná žiarivka vydrží 8 – 10x viac ako klasická žiarovka a môže vám slúžiť až celých 10 rokov. Aj keď je teda prvotná investícia do žiarivky oveľa väčšia, stojí to za to, pretože sa vám to vráti hneď niekoľkonásobne.

Aj pri výbere šetrných svetelných zdrojov vám pomôžu energetické štítky, ktoré nájdete na obale každého z nich. Samozrejme, najkvalitnejšími sú tie zdroje z energetickej triedy A, no to sa pochopiteľne odráža aj na cene. Čo sa týka výdrže, najväčšiu by mali mať LED žiarovky, ktoré môžu váš domov osvetľovať celých 16 rokov, čím sa jednoznačne šetrí váš rodinný rozpočet. 

V prípade záujmu o viac informácií ako ušetriť energie v domácnosti a zároveň šetriť životné prostredie pomocou obnoviteľných zdrojov, nás neváhajte kontaktovať a my vám vypracujeme návrh, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám. Zároveň nás naďalej sledujte na našej facebook stránke, aby vám neušli žiadne zaujímavosti. 

 

Team BASSO / mm

október 29, 2015